Masz zbyt małą zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt na mieszkanie? W takim przypadku warto rozważyć zaciągnięcie go z współkredytobiorcą. Na czym polega takie współdzielenie kredytu?
Kredyt hipoteczny z współkredytobiorcą
Aby bank udzielił kredyt na zakup mieszkania, w takim przypadku konieczne jest zaprezentowanie właściwej zdolności kredytowej. Jest ona liczona zawsze indywidualnie, dlatego też w różnych bankach także będzie ona odmienna.
Gdy zdolność kredytowa jest wystarczająca, wtedy można bez problemu otrzymać kredyt na mieszkanie. Gdy jest jednak za niska, bank odmówi. Jest jednak jeden sposób, który pozwala na zwiększenie zdolności kredytowej – to kredyt z współkredytobiorcą. Co warto wiedzieć o finansowaniu tego rodzaju?
Współkredytobiorca – kto może nim zostać?
Osoba jak współkredytobiorca uczestniczy w umowie kredytu hipotecznego. Jej zdolność kredytowa służy wówczas do wyliczenia ogólnej zdolności kredytowej kredytobiorców. Gdy zatem współkredytobiorcą ma wysokie zarobki, wówczas kredyt na mieszkanie można otrzymać znacznie łatwiej.
Najczęściej kredyt współdzielony jest z jednym z członków rodziny, na przykład rodzicem albo rodzicami. Również można zaciągnąć go z partnerem lub partnerką – nie ma potrzeby zawierania związku małżeńskiego.
Do spłaty zadłużenia zobowiązani są wszyscy współkredytobiorcy, jednak w praktyce raty może regulować tylko jedna osoba. Warto jednak wskazać, że wtedy, gdy nie będzie ona regulować zobowiązań, do spłaty pociągnięte będą wszystkie osoby figurujące na umowie. W przypadku braku spłaty rat kredytu na kredytobiorców nakładane są kary, a nawet może dojść do utraty nieruchomości.
Zatem kredyt na mieszkanie zaciągnięty ze współkredytobiorcą pozwala na łatwiejsze spełnienie planów – zdolność kredytowa może wzrosnąć wtedy kilkukrotnie, a bank bez oporów pożyczy sumę potrzebną do kupna wymarzonego „M”.
Co z własnością mieszkania na współdzielony kredyt?
Współdzielony kredyt nie oznacza wcale, że współkredytobiorca musi zostać współwłaścicielem nieruchomości. Mieszkanie może być wtedy współwłasnością dwóch lub więcej osób, ale także może ono należeć tylko do jednej z nich. Jest to kwestia niezależna od kredytu hipotecznego.
Gdy zatem bank odmawia kredytu na zakup mieszkania, w takiej sytuacji można ubiegać się o finansowanie razem ze współkredytobiorcą, na przykład z rodzicem. Najczęściej otrzymanie potrzebnego finansowania jest znacznie łatwiejsze, ponieważ dochodzi do zwiększenia zdolności kredytowej wszystkich kredytobiorców.